Noopener noreferrer ve WordPressu – jak to odstranit?

Noopener noreferrer ve Wordpressu - jak to dát pryč?

V nové verzi WordPressu 4.7.4., vydané koncem dubna 2017, došlo k podstatné změně u odkazů otevíraných do nového okna, o které však téměř nikdo neví. Nově se za odkaz s target=“_blank“ přidávají navíc parazitní parametry rel=“noopener noreferrer“ a to je pro nás affiláky pěkný prů…švih.

Aktualizace 15.8.2019: Popsaný plugin již není funkční! K odstranění parametru noreferrer použijte plugin Remove noreferrer. Stačí jej pouze nainstalovat a případně obnovit cache. Plugin funguje pouze u samotných příspěvků a odkazů otevíraných do nového okna. U klasických odkazů (bez otevírání do nového okna) se parazitní parametry automaticky nepřidávají, není tedy potřeba řešit žádným pluginem.


Co je noopener?

Zatímco parametr noopener nám příliš nevadí, protože pouze zabraňuje manipulaci se stránkou, která se otevírá do nového okna (a tedy chrání např. před phishingem), tak parametr noreferrer nás solidně posílá do kolen.


Co je noreferrer?

Uvedení rel=“noreferrer“ za odkazem totiž znamená, blokaci možnosti zpětně dohledat informace o předchozí navštívené stránce. Což ve finále znamená velké problémy pro trackovací systémy založené na HTTP referrer.

Parametry rel=“noopener noreferrer“ nelze standardně odmazat. Jak je odmažete, při nejbližší aktualizaci článku je tam máte zase zpátky.

Kromě našeho affiliate systému Kurzů pro radost, jede na HTTP referrer také např. uznávaný affiliate systém od Wedosu. Naštěstí existuje řešení, které umožní zachovat čisté odkazy i do budoucna.


2 řešení, jak zamezit vytváření rel=“noopener noreferrer“

  1. Vůbec nevytvářet odkazy s otevíráním do nového okna – v případě klasických odkazů bez target=“_blank“ se parametry rel=“noopener noreferrer“ za odkazem vůbec nevytvoří.
  2. Použít speciální plugin, který zabraňuje vytváření parametrů rel=“noopener noreferrer“ za odkazem. Tento plugin si můžete stáhnout buď z originálního umístění zde https://fuc.wordpress.org/plugins/no-noopener-noreferrer-dont-add-relnoopener-noreferrer/ (bez záruky) nebo přímo z mých stránek (tuto verzi jsem prošel a ručím za její 100% nezavirovanost):

    Stáhnout bezpečnou verzi pluginu

V obou případech ale budete muset stávající odkazy s parametry rel=“noopener noreferrer“ odmazat. Jediná, ale za to obrovská výhoda je v tom, že se parametry znovu nevytvoří.


Jak odmazat rel=“noopener noreferrer“ ze všech článků?

Zkušení z vás to jistě vyřeší pomocí funkce najít a nahradit v samotné databázi. Těm ostatním doporučuji klasický způsob. Označte si kód rel="noopener " a zmačkněte ctrl+c (cmd+c).

Následně běžte do daného článku, přepněte se do HTML editoru, stiskněte nejprve ctrl+f (cmd+f), poté hned ctrl+v (cmd+v) a hledejte a mažte objevivší se fráze, dokud dokument nebude úplně čistý (takhle nějak se manuálně odvirovávají počítače :-)).

No a až to budete mít, tak už můžete v klidu spát. Tedy alespoň do nejbližší aktualizace WordPressu. Člověk nikdy neví, co si na nás jeho tvůrci zase vymyslí :-)


Jak se vám líbí nová funkce WordPressu? Povedlo se vám dát vše do pořádku?

4 komentáře na “Noopener noreferrer ve WordPressu – jak to odstranit?

    • David Kristen říká:

      Díky Michale za první komentář :-) Je zvláštní, že to WordPress nikde veřejně neprezentoval a prostě to tam vložil. Naštěstí plugin stále funguje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *