Affiliate web (02): Co je doména, webhosting a WordPress?

Affiliate web (02): Co je doména, webhosting a Wordpress?

V úvodním článku jsem slíbil, že svůj návod budu psát tak, aby mu rozuměl každý začátečník, proto než se vůbec dostaneme k samotné tvorbě webu, dovolte mi, abych úplným začátečníkům polopaticky vysvětlil základní pojmy.

Slova jako doména, webhostingWordPress určitě slyšel každý, někomu však může unikat jejich pravý význam a já tuto bariéru potřebuji hned na začátku odstranit. Pokud jste si 100% jistí, že jim rozumíte, neztrácejte čas a přejděte rovnou na další díl :-)

Co je doména?

Doména je vlastně internetová adresa místa, kde jsou nahrány naše stránky. Nejsou to tedy stránky samotné, je to pouze jejich adresa. Nejjednodušší k pochopení je její přirovnání ke klasické adrese bydliště.

Když svým známým řeknete, že bydlíte ve velkém bílém domě, asi jen těžko k vám trefí na návštěvu. Pokud jim ale sdělíte, že se tento dům nachází v Pražské ulici číslo 32, v Brně, identifikujete tím jedinečně místo vašeho bydliště, díky čemuž známí váš dům snadno naleznou.

Affiliate web (02): Co je doména, webhosting a WordPress?
Web bez domény by byl jako dům bez adresy.

S www i bez www, s koncovkami cz, sk, com, net, org i jinými…

U českých internetových stránek má tato adresa většinou podobu www.neco.cz, čím dál častěji se však vyskytují domény bez www, tedy ve tvaru neco.cz. Samotné označení cz v tomto případě udává, že se jedná o českou národní doménu.

Pokud by tam bylo sk, jednalo by se o slovenskou národní doménu apod. Kromě národních domén se ještě můžete setkat s obecnými doménami typu com (commercial), net (network), org (organization) apod.

Omezení pro zaregistrování jednotlivých tvarů domén většinou nejsou, tudíž si Čech může zaregistrovat slovenskou národní doménu stejně snadno, jako Slovák tu českou. To však neznamená, že by to mělo nějaký význam, spíše naopak. Chci tím jen říct, že žádná regulace v tomto směru neexistuje.

Omezení názvu domén, orientační cena a registrátoři

Doména má oproti klasické adrese jednu obrovskou výhodu. Její název si můžete libovolně zvolit. Omezeni jste pouze počtem znaků, kterých v jejím těle nesmí být více než 63. Dále smíte používat pouze písmena bez diakritiky a číslice, popřípadě pomlčku, která však nesmí být uvedena na začátku ani na konci. O tom, jaký název pro doménu zvolit, si povíme v příštím článku.

Cena jednotlivých domén se pohybuje od desítek korun do jednotek tisíc korun ročně a řídí se aktuálním ceníkem registrátora, tedy společnosti, která zprostředkovává možnost si danou doménu pořídit. Příkladem registrátora domény je například Wedos, Forpsi, Active24 a další.

Co je webhosting?

Pakliže si zaregistrujeme doménu, budeme k ní potřebovat i webhosting. Pokud jsem doménu přirovnal k adrese bydliště, tak webhosting si můžeme představit jako parcelu. Webhosting tedy nejsou stránky jako takové, ale pouze místo, kam naše stránky můžeme umístit.

V reálu si tedy zakoupením webhostingu pronajímáme místo na harddisku vzdáleného počítače (serveru), který běží 24 hodin denně po 7 dní v týdnu.

Webhosting vs. provozování webu z vlastního počítače

Pokud byste chtěli využít vlastního počítače a internetové stránky umístit na jeho harddisk, teoreticky by to možné bylo, musel by však být neustále zapnutý a připojený k síti, což se v porovnání s cenou ročního webhostingu, která začíná někde na 350 Kč, běžnému uživateli nevyplatí.

Nehledě na to, že takový počítač musí být nastaven právě pro účely provozování webových stránek, což jej vyřadí z procesu pro další úkony.

Affiliate web (02): Co je doména, webhosting a WordPress?
Servery jsou většinou výkonnější než běžné domácí počítače, protože ke své práci potřebují maximální výkon. Slovem server označujeme počítač, který vykonává určitý druh služby.

Poskytovatelé webhostingu

Co se týče poskytovatelů webhostingu, tak těch je zhruba stejné množství jako registrátorů domén. Největšími webhostingy v Čechách jsou v době psaní tohoto článku podle statistik: Wedos, ForpsiActive24.

Od sebe se většinou liší nejen cenou, ale i parametry poskytovaných služeb, například velikostí poskytovaného prostoru, frekvencí zálohování, ale také třeba počtem poskytovaných e-mailových schránek.

E-mailové schránky jako součást webhostingu

Ano, čtete správně. Součástí většiny webhostingů je také prostor pro Vaše unikátní e-mailové schránky. Budete tak moci využívat e-mailové adresy ve tvaru neco@nazevdomeny.cz. Pokud tedy dnes používáte e-mail ve tvaru franta.spacek@seznam.cz, po zakoupení webhostingu a domény to může být například info@frantaspacek.cz nebo třeba franta.spacek@bozifirma.cz.

Takový tvar e-mailu může být nejen snadněji zapamatovatelný, ale hlavně působí daleko profesionálněji. K e-mailu se pak dostanete přes webové prostředí nebo si jej můžete nasměrovat přímo do e-mailového klienta v počítači, je to naprosto shodné jako když máte e-mail na Seznamu, Gmailu, Volném apod.

Co je WordPress?

Takže už máme doménu (adresu) a webhosting (parcelu). Teď už nám zbývá jen postavit web (barák). No jo, ale jak to uděláme, když nemáme na to, abychom si najmuli zedníky? Jednoduše. Necháme si zdarma dovést už hotový barák a pouze si ho vymalujeme a dovybavíme :-)

Ano, tím barákem je WordPress, celosvětově nejrozšířenější redakční publikační systém, který jednoduše nahrajeme na námi zakoupený webhosting.

Affiliate web (02): Co je doména, webhosting a WordPress?
Logo WordPressu, s kterým se budeme setkávat pravidelně.

WordPress je zdarma a pohání každý 5. web na světě

WordPress patří do třídy tzv. svobodných systémů, je tedy kompletně zdarma i pro obchodní účely a můžete si jej libovolně upravovat.

Je to neuvěřitelný nástroj pro všechny, kteří začínají s vytvářením webových stránek na internetu a velké oblibě se těší i u zkušených affiláků. Až si jej budeme v následujících článcích detailněji představovat, určitě pochopíte, proč je na něm postavena téměř jedna pětina všech internetových stránek na světe.

Abych byl přesný, tak WordPress není jediným svobodným publikačním systémem na světě, na trhu existují i další systémy zdarma, jako je například Joomla nebo Drupal. Dokonce se ani nedá říci, že by byl tím nejlepším ze všech. Jenže je tak neuvěřitelně uživatelsky přívětivý, že ho prostě jako začátečníci budete milovat.

Lokalizovaný a maximálně variabilní

Vše je v češtině nebo slovenštině, vše co potřebujete, naklikáte myší. Nelíbí se vám grafická podoba stránek? Jednoduše si vyberte jinou z tisíce dostupných šablon. Nelíbí se vám rozložení webu? Tak jej na několik kliknutí změňte. Žádný problém.

Chcete, aby Vaše stránky mohlo spravovat více lidí? Vytvořte jim účty a definujte co na webu mohou dělat a co nikoliv. Komplexnost tohoto systému je skutečně ultimátní! Pokud by WordPress neexistoval a vy si chtěli pořídit stránky s podobným systémem tvořeným na zakázku, stálo by vás to statisíce korun.

Takto vás plnohodnotné webové stránky vyjdou okolo 500 Kč ročně. Na vás je pouze dodání jejich obsahu a přemalování. No není to úžasné? :-)

Tak, už všechno víme, a nyní se již můžeme s chutí pustit do výběru názvu affiliate webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *