Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Affiliate web (09): Instalujeme Wordpress pluginy

Nastavení šablony máme hotové a v dnešním článku si představíme nejzajímavější WordPress pluginy. Samotné slovo „plugin“ je odvozené od slovního spojení „plug in“, což v překladu znamená „připojit“, a to je přesně to, o co nám dnes půjde. Pomocí pluginů připojíme několik nadstavbových prográmků na naši verzi WordPressu a tím vylepšíme jeho stávající funkce.

Pluginů je obrovské množství, vytvářejí je autoři po celém světě a existují v bezplatných i placených variantách. U výběru šablony pro profi affiliate web jsem vám doporučoval jít do placené varianty, u pluginů to ale vůbec není nutné, v pohodě si vystačíte i s jejich bezplatnými variantami.

Jak nainstalovat WordPress pluginy?

S instalací pluginů je to podobné jako s instalací šablony. Můžeme je buď nainstalovat přímo z Wordpressu nebo je nahrát z disku, pokud jsme si je předtím stáhli.

Na instalační obrazovku pluginů se dostaneme proklikem na pluginy -> instalace pluginů.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Nejprve požadovaný plugin vyhledáme zadáním jeho názvu do vyhledávacího pole (1.). Následně jej nainstalujeme kliknutím na tlačítko instalovat (2.). Alternativně jej můžeme nainstalovat přímo z našeho disku kliknutím na nahrát plugin (B).

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Po instalaci pluginu jej nezapomeneme aktivovat kliknutím na tlačítko aktivovat.

A to je celé. Tímto způsobem budeme postupovat při instalaci všech níže jmenovaných pluginů.


Nejlepší WordPress pluginy, bez kterých se neobejdete

Připravil jsem pro vás přehled vhodných pluginů (seřazených podle priority), jež se vám budou hodit při stavbě našeho affiliate webu. Každý z nich nainstalujete výše sepsaným postupem. Pokud by se vám některý z pluginů nepodařilo pomocí funkcionality ve WordPressu vyhledat, pro jistotu přidávám i odkaz na jejich umístění, z níž si jej můžete manuálně stáhnout.

1) Yoast SEO

Plugin, který vám pomůže dostat články z vašeho webu na zajímavé pozice ve vyhledávačích. U každého článku si určíte klíčové slovní spojení, na které chcete být vyhledatelní ve vyhledávačích (zejména na Google) a dále už se pouze řídíte radami, které vám plugin pod článkem vypisuje.

Navíc si můžete sestavit výpis své stránky ve výsledku vyhledávání. Přesně vidíte náhled, který se po zadání klíčového slova lidem na Googlu zobrazí. A co je důležité? Funguje to naprosto skvěle!

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Plugin můžete po instalaci nechat v podobě, v jaké je. K jeho nastavení se dostaneme až později.

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/


2) All in One WP Security & Firewall

Na trhu existuje spousta bezpečnostních pluginů, ale já mám ty nejlepší zkušenosti právě s All in One WP Security & Firewall a v současné době jej používám na všech svých webech. Musím zaklepat, ale tento plugin má u mě zatím 100% spolehlivost, což se o ostatních bezpečnostních pluginech říci nedá.

Mohu vám upřímně říci, že hacknutý web je velice nepříjemná záležitost, jež zdaleka není tak neobvyklá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za poslední 2 roky jsem zaznamenal hacknutí webu celkem 3x a vždy jsem byl nucen celý web kompletně obnovit ze zálohy. Od té doby, co používám tento plugin, se to ale nestalo ani jednou.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Plugin po nainstalování musíte správně nastavit. Naštěstí to není nic složitého. Klíčové je, abyste v záložce critical feature status měli všechno přepnuté na ON.

  • Admin Username – jméno správce WordPressu nesmí být „admin“
  • Login Lockdown – zaškrtněte položku enable login lockdown feature
  • File Permission – postupně klikejte na všechna tlačítka set recommended permissions
  • Basic Firewall – zaškrtněte enable basic firewall protection

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/


3) No noopener noreferrer – Don’t add rel=“noopener noreferrer“

Absolutní nutnost, pokud na Kurzy pro radost chcete odkazovat za pomoci čistých odkazů (silně doporučuji). Jak už jsem psal v tomto článku, WordPress od verze 4.7.4. záměrně blokuje náš způsob sledování konverzí u odkazů otevíraných do nového okna. Instalací tohoto pluginu se blokování kompletně vyhnete.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Plugin stačí pouze aktivovat, nemá žádné nastavení.

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/no-noopener-noreferrer-dont-add-relnoopener-noreferrer/


4) Loco Translate

Tento plugin vám umožní přeložit kompletně všechny texty na webu do češtiny nebo slovenštiny bez toho, abyste museli složitě zasahovat do zdrojového kódu šablony. Samotný překlad za vás však neobstará, ten je čistě ve vaší režii. Zdaleka však není nutné překládat všechny texty v šabloně.

Úplně postačí překlad front endu, tedy těch stránek webu, které vidí návštěvník (k překladu administrační prostředí většinou není důvod). Pokud byste se překladu vyhnuli, počítejte s tím, že to bude mít významný vliv na samotnou konverzi. Nepřeložené weby jsou návštěvníkům podezřelé. Tak na to pamatujte :-)

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Při práci s pluginem se postupuje takto. Nejdříve kliknete na loco translate -> themes a vyberete svou šablonu. Následně k ní vytvoříte soubor s překladem kliknutím na new language. Na stránce s nastavením jazyka vyberete položku Czech (popř. Slovak), jako umístění zvolíte adresu začínající languages/themes a kliknete na start translating.

A pak už jen překládáte a překládáte, dokud na vašich stránkách není vše kompletně v češtině nebo slovenštině. Abyste se z toho nezbláznili, tak to doporučuji dělat jako já. Jakmile vidím na stránce cizí slovíčko nebo slovní spojení, zkopíruji si ho, vložím do loco translatoru (do filter translations), přeložím jej a uložím (save). A takto pořád dokola. Tímto postupem ušetříte spoustu času, akorát pak musíte své stránky pořádně otestovat :-)

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/loco-translate/


5) WP Super Cache

V případě, že chcete výrazným způsobem zrychlit načítání vašich stránek, je pro vás cachovací plugin povinností. V běžném režimu se váš web v prohlížeči sestavuje na základě mnoha php scriptů, pro každého návštěvníka zvlášť. Pokud web v jednom okamžiku navštíví mnoho lidí, je to pro něho velká zátěž a jeho chod se může výrazně zpomalit.

Tento cachovací plugin umí to, že každou stránku vašeho webu sestaví pouze jednou, uloží její statickou podobu a tu následně zobrazuje všem návštěvníkům namísto toho, aby ji pro každého sestavoval zvlášť. Díky tomu dokážete mnohonásobně zrychlit své stránky, což má velice pozitivní vliv na konverzi návštěvníků.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Plugin nabízí řadu pokročilých nastavení, pro naše účely však postačí úplně to nejzákladnější. Přejděte na nastavení -> wp super cache, na záložce easy zaškrtněte caching on a následně klikněte na tlačítko update status.

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/


6) Smush Image Compression and Optimization (WP Smush)

Skvělý plugin na automatickou optimalizaci nahrávaných obrázků. Nainstalujete jej, aktivujete a o nic víc už se nestaráte. Při každém uploadu obrázku dojde automaticky k jeho bezztrátové kompresi, což zrychluje jeho načítání na webu. Ve vlastním zájmu však na web nenahrávejte obrázky ve vyšším rozlišení než 1920 x 1080 px. Pro účely našeho affiliate webu úplně postačí 1280 x 720 px (a to ještě s velkou rezervou do budoucna).

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Plugin není třeba nastavovat. Pokud už však máte ve svém WordPressu nějaké obrázky, můžete je zpětně optimalizovat tak, že přejdete na média -> wp smush a zde kliknete na bulk smush now.

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/wp-smushit/


7) Duplicator – WordPress Migration Plugin

Duplicator běžně slouží k přenesení nebo rozkopírování webu, ale já jej používám primárně k jeho zálohování. Pokud stavíte menší web, což je právě náš případ, nemusíte se zdlouhavě zabývat nastavováním různých zálohovacích pluginů. Stačí vám čas od času, po každé větší změně, udělat zálohu webu v duplicatoru. Celý proces netrvá déle než minutu a po jeho dokončení si budete moci stáhnout celý web včetně databáze do svého počítače.

Obrovská výhoda duplicatoru je v tom, že v případě nutnosti obnovy pouze nahrajete uložená data na svůj webhosting a spustíte přiložený soubor installer.php, který vás provede jednoduchou obnovou webu včetně databáze. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak je to asi tak snadné, jako obnova systému z bitové kopie.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Nastavení nemusíte řešit. Zálohu systému provedete tak, že přejdete na duplicator -> balíčky -> vytvořit nový, na objevivší se obrazovce kliknete na další a počkáte na oskenování webu. Jakmile bude sken dokončen, zaškrtnete ano, pokračovat v procesu sestavení a kliknete na tlačítko sestavit. Sestavený balíček (zálohu webu) si pak můžete uložit do svého počítače.

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/duplicator/


8) Zalomení

Zalomení patří mezi WordPress pluginy pocházející z českých luhů a hájů. Jeho autorem je Honza Skýpala a umí přesně to, co napovídá jeho název. Zalamuje řádky podle pravidel českého pravopisu a jde mu to báječně.

Po aktivaci tohoto pluginu se už nikdy nestane, že by předložka nebyla na stejném řádku jako slovo, ke kterému náleží. A co je skvělé, umí to i s čísly a měnou, takže se vám už nikdy nestane, že částku budete mít na jednom řádku a označení „Kč“ na tom druhém.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Chcete-li plugin nastavit, klikněte na nastavení -> zobrazování a zde srolujte dolů, dokud neuvidíte údaje pluginu. Pak už si jej nastavte podle svého uvážení :-)

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/zalomeni/


9) Cookie Notice by dFactory

Jednoduchý WordPress plugin, který přidá na váš web povinnou lištu s informacemi o využívání cookie. I když zápis cookie v tuto chvíli řada z vás využívat nebude, pro klid duše (a EU) doporučuji plugin využít.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Pro nastavení pluginu jděte na nastavení -> cookie notice a zde vyplňte alespoň položku message (hláška na webu) a button text (tlačítko souhlasu).

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/cookie-notice/


10) Disable Comments

Disable Comments nepatří mezi WordPress pluginy, které nutně na svém webu musíte mít, nicméně pro účely našeho affiliate webu se hodí. Deaktivováním komentářů zbytečně nerozptylujete návštěvníky a oni se tak mohou soustředit jen na to podstatné. Netvrdím, že na většinu affiliate webů komentáře nepatří, ale občas je vhodné zapřemýšlet nad tím, zda jsou pro náš web přínosem či spíše ztrátou.

Pokud naopak na svém webu komentáře chcete, neinstalujte tento plugin. Nainstalujte si plugin Akismet, který vám pomůže udržet komentáře nezaspamované.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Komentáře na celém webu vypnete tak, že kliknete na nastavení -> disable comments, zde zaškrtnete položku všude a kliknete na uložit změny.

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/disable-comments/

To byly nejdůležitější WordPress pluginy, kterých využijeme při stavbě našeho affiliate webu. Níže ještě uvádím několik tipů na pluginy, kterých můžete nebo nemusíte využít.


Doplňující WordPress pluginy, které se mohou hodit

1) Contact Form 7

Plugin, jenž na vašem webu umožňuje tvořit jednoduché formuláře, díky kterým vás např. mohou návštěvníci kontaktovat. Jeho nastavení je jednoduché, leč vám asi chvíli potrvá, než se v něm plně zorientujete.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

2) Regenerate Thumbnails

Umožňuje měnit velikost rozlišení náhledových obrázků u vás na webu. Jednoduše řečeno, pokud vám obrázky na webu nepřijdou dostatečně ostré, zkuste pomocí tohoto pluginu zvětšit jejich rozlišení a znovu je vygenerovat. Ovšem pozor, ať to nepřeženete. Příliš ostré obrázky se dlouho načítají, je třeba vždy hledat kompromis mezi kvalitou a rychlostí.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/regenerate-thumbnails/


Alternativní WordPress pluginy (bez šablony MyThemeShop)

Pokud nestavíte web na šabloně z mythemeshop.com, vřele doporučuji nainstalovat tyto pluginy (šablona z MyThemeShop je má již v základu).

1) All In One Schema.org Rich Snippets

Skvělý plugin, který na běžných šablonách doplní pod články možnost přidávat rozšířené popisky. Na Googlu se vám pak mohou u vašich článků zobrazovat hvězdičky, počty hodnocení, fotografie autora, drobečková navigace a další vychytávky, které váš článek vizuálně odliší od ostatních výsledků hledání.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/all-in-one-schemaorg-rich-snippets/

2) MaxButtons

Plugin, který do webových stránek doplní předem nadefinovaná tlačítka. Používejte jej v případě, že vaše šablona zobrazování tlačítek nepodporuje nebo je zobrazuje v nechtěné podobě.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/maxbuttons/

3) WordPress Related Posts

Zobrazuje pod článkem další relevantní články z dané kategorie (či štítku). Tento plugin má příznivý vliv na udržení návštěvníka na vašich stránkách. V případě, že se mu daný kurz nebude líbit, máme ještě poslední šanci jej na stránkách udržet tím, že mu ukážeme něco, co by jej mohlo zajímat.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Odkaz ke stažení: https://cs.wordpress.org/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/


Odinstalace nepotřebných pluginů

Všechny důležité pluginy máme nainstalované a na úplný konec si ještě ukážeme, jak z bezpečnostních důvodů odinstalovat ty nepotřebné.

Na přehled pluginů se dostaneme proklikem na pluginy -> přehled pluginů.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Vyhledáme nepotřebný plugin a nejprve jej musíme zneaktivnit. To provedeme kliknutím na deaktivovat pod názvem pluginu.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Po deaktivaci pluginu nám pole s pluginem zešedne a objeví se nám nový příkaz smazat, na který klikneme.

Affiliate web (09): Instalujeme WordPress pluginy

Pokud vše proběhlo v pořádku, objeví se nám hláška o smazání pluginu.

A to je celé. Tímto způsobem pokračujeme při mazání všech nepotřebných pluginů (nepodceňujte tuto část, je to velice důležité z bezpečnostních důvodů).


Uff. WordPress pluginy mi daly pořádně zabrat, je to velice rozsáhlé téma :-) V příští lekci už konečně začneme dávat našemu affiliate webu tvář. Začneme tvořit konkrétní strukturu a vzhled jednotlivých článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *